Yüzeyinde Su Olabilecek Volkan Kaplı Gezegen Keşfedildi

NASA ve ESA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nun gözlemleri sonucunda, yüzeyinde su bulunabilecek bir volkanik kaplı gezegen keşfedildi. Kepler-62f olarak adlandırılan bu gezegen, Dünya’ya benzeyen bir yapıya sahip ve yaşam için uygun koşullara sahip olabilir. Yüzeyinde bulunan volkanik aktiviteler ve su, gezegenin yaşam için önemli olan biyolojik işlemleri destekleyebilir. Kepler-62f, bize diğer gezegenlerin de yaşam barındırabileceğinin bir kanıtı olarak görülebilir.

Volkan Kaplı Gezegenin Yüzeyinde Su Olabilir mi?

Bilim insanları, keşfettikleri volkan kaplı gezegenin yüzeyinde su olabileceğine inanıyorlar. LP 791-18 d olarak adlandırılan bu gezegen, Dünya’dan yaklaşık 90 ışık yılı uzakta bulunuyor ve kırmızı bir cücenin yörüngesinde yer alıyor. Gündüz ve gece döngüsü bulunmayan bu gezegendeki bir tarafın sürekli olarak kavrulduğu, diğer tarafın ise karanlıkta kaldığı biliniyor.

Volkanik Aktivite ve Su yoğunluğu ilişkisi

Bilim insanlarına göre, gezegenin her tarafında meydana gelen volkanik aktivitenin, gezegenin karanlık tarafında suyun yoğunlaşması için yeterince atmosferi koruması oluşturabileceği düşünülüyor. Björn Benneke gibi araştırmacılar, gezegenin gece tarafındaki volkanik aktivitenin, suyun burada yoğunlaşmasına sebep olabileceği sonucuna varıyorlar.

Eğer gezegen jeolojik olarak aktifse, sıcaklıklar suyun yüzeyde yoğunlaşması için gezegenin karanlık tarafına yeterince yoğunlaşabilir ve su taşıyabilir.

İkili Gezegenlerle İlgili Buluşlar

LP 791-18 d’yi keşfeden ekip, önceden keşfettikleri iki gezegen (LP 791-18 b ve c) hakkında da söz ettiler. Dünya’dan %20 daha büyük olan b gezegeni ve Dünya’nın büyüklüğünün yedi katından daha fazla olan c gezegeni birbirine yakın bir geçit yapmaktadırlar ve c gezegeninin her yakın geçişi, d gezegeninde çekişme etkisi yaratır ve yörüngesini biraz daha eliptik hâle getirir. Bu etki, gezegenin içindeki sürtünmeye neden olarak volkanik aktivitelere sebep olabilirdi.

LP 791-18 d Atmosferi

LP 791-18 d gezegenine ait atmosfer hakkında daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Ancak, gezegenin atmosferik çalışmalar için olağanüstü bir aday olabileceği düşünülüyor.

İlginizi çekebilir; 
“İstanbul Photo Awards 2021” Kazananları Açıkladı

Yorum yapın