WhatsApp Mesaj Düzeltme Nasıl Yapılır?

WhatsApp mesaj düzeltme işlemi, kullanıcıların gönderdikleri bir mesajı hızlı ve kolay bir şekilde düzeltmelerini sağlar. Bu özellik, yanlışlıkla gönderilen mesajlardan ya da hatalı yazım ve dilbilgisi hatalarından kaynaklanan iletişim sorunlarını azaltır. WhatsApp mesaj düzeltme özelliği nasıl kullanılacağı konusunda detaylı bilgi ve adım adım talimatlar bu makalemizde yer alıyor. Okuyun ve öğrenin!

WhatsApp Mesaj Düzenleme Özelliği Artık Kullanımda

Her geçen gün dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip olan WhatsApp, özelliklerine bir yenisini daha ekliyor. Bu sefer karşımıza herkesin merakla beklediği ve en çok ihtiyaç duyulan özelliklerden birisiyle geldi: Mesaj düzenleme. WhatsApp artık mesajları 15 dakikalık bir süre sınırı ile düzenlemenize izin veriyor. Şirket, bugün en çok beklenen özelliklerden biri olan mesaj düzenlemeyi nihayet duyurdu.

WhatsApp Mesaj Düzenleme Nasıl Yapılır?

Mark Zuckerberg, bir Facebook gönderisinde, kullanıcıların artık bir mesajı gönderdikten sonra 15 dakika içinde değiştirebileceklerini belirtti. WhatsApp’ta gönderdiğiniz bir mesajı düzenlemek ise çok basit. Önce düzenlemek istediğiniz mesaja basılı tutup, mesajı değiştirmek için düzenleme seçeneğine dokunabilirsiniz. Düzenlenen mesajların, değiştiğini göstermek için zaman damgasının yanında bir “düzenlendi” etiketi yer alacak. Ancak, uygulama herhangi bir düzeltme geçmişi tutmayacak. Bu durum da düzenlenmiş mesajların önceki halinin mesajı alan kişi tarafından görüntülenememesi anlamına geliyor.

Hatalı Mesajlar Nasıl Düzenleniyordu?

WhatsApp kullanıcıları bu zamana kadar göndermiş oldukları hatalı mesajları ya düzeltiyor ya da altına bir düzeltme mesajı daha göndererek asıl yazmak istediklerini ikinci mesajda yazıyorlardı. Geçen yıl, sohbet uygulaması bir mesajı silmek için süre sınırını iki günden (48 saat) 60 saate çıkarmıştı.

WhatsApp’ın Rakipleri Bu Özelliğe Çok Önceden Geçmişti

WhatsApp’ın Telegram ve Signal gibi rakipleri, uzun süredir mesajları düzenleme olanağı sunuyordu. Apple, iOS 16 ile iMessage aracılığıyla gönderilen mesajları düzenleme ve göndermeyi iptal etme özelliğini de tanıttı. Twitter bile geçen yıl ücretli kullanıcılar için düzenleme düğmesini getirdi. Bir mesajı değiştirmek için zaman sınırı, Telegram’ın 48 saatlik penceresi kadar cömert olmasa da yine de kullanıcılar için oldukça sevindirici bir haber olarak sunuldu.

Sonuç Olarak

Mesajlarda yaptığınız çok fazla yazım hatası varsa artık yeni bir mesaj göndermek yerine daha hızlı bir şekilde düzenleme yaparak hatanızı telafi etmiş olacaksınız. Bir yandan da düzeltme yaptığınızı gören karşınızdaki kullanıcı ise “Acaba neyi düzenledi” diye düşünerek kafasını karıştırabilir. Diğer bir yandan da mesajların düzenledikten sonra karşı taraftaki sohbet ettiğiniz kişiye bildirim gitmesi onu rahatsız edebilir. Düzeltme yapmak yerine yazdığınız mesajı silmek istiyorsunuz ancak herkesten silemediğiniz anlarda sorun devam etmektedir. Herkesten sildiğinizde ise insanlar, ne yazdığınızı merak edebilir. Ancak her ne olursa olsun bu yeni özellik, kullanıcılar tarafından beklenen ve kullanılmak istenen en önemli özelliklerden birisi olarak görünüyor. Meta, özelliğin halihazırda kullanıcılara sunulduğunu ve birkaç hafta içinde herkesin kullanımına sunulacağını söyledi.

Yorum yapın