WannaCry Virüsü Nasıl Temizlenir? Tehlikeleri Nelerdir?

WannaCry virüsü son zamanlarda dünya genelinde birçok bilgisayarda ciddi zararlara neden oldu. Bu virüsün en önemli özelliği, bilgisayarlara bulaştıktan sonra tüm dosyaları şifreleyerek sahibinden fidye istemesidir. WannaCry virüsünden korunmak için bilgisayarlarınızda güvenlik yazılımı kullanmanız, güncellemeleri aksatmamanız, spam mailleri açmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Eğer WannaCry virüsüne yakalanmışsanız, virüsü temizlemek ve dosyalarınızı geri almak için belirli adımlar izlemeniz gerekiyor. Ancak şifrelenmiş dosyalarınızın tamamını kurtarmak mümkün olmayabilir. WannaCry virüsüyle mücadele etmede erken önlemler almak önemlidir.

WannaCry Virüsü Nasıl Temizlenir?

WannaCry virüsü, son zamanların en çok endişelendiren kötü amaçlı yazılımıdır. 2017 yılında görülmeye başlanan fidye yazılımı olarak bilinen WannaCry hakkında dikkat edilmesi gereken çok fazla nokta bulunuyor. Bu noktaların üzerine ağırlık vermek, gelecekte söz konusu tehdide karşı bilinçli hareket etmenize yardımcı olabilir.

WannaCry virüsü, bilgisayarınızdaki önemli dosyaları şifreliyor ve bu dosyaların şifresini kaldırmak için Bitcoin gibi kripto para birimleri ile belirli bir ücret ödemenizi talep ediyor. Eğer bu talep karşılanmazsa, kurbanın verileri yapılacak bir yayımlama tehdidi altında kalıyor. Sadece WannaCry tehdidini engellemek için atılması gereken üç adım var.

1. Windows’unuzu Güncelleyin

Microsoft, Windows işletim sistemli bilgisayarlar için bir süre önce WannaCry virüsünü engelleyen bir güncelleme yayımladı. Bu güncelleme, fidye yazılımının yayılmasını sağlayan bir güvenlik açığını kapattı. Henüz güncellemeleri almayan veya güncellemeleri erteleyen bilgisayarlarınızın korunmasını sağlamak için Windows + I tuşlarına basarak ayarlara girin, “Güncelleştirme ve Güvenlik” bölümünü açın ve mevcut bir güncelleme varsa mutlaka yapın. Bu sadece WannaCry tehdidini değil, her türlü kötü amaçlı yazılım saldırısına karşı alınması gereken önemli bir adımdır.

2. Virüsten Korunma Yazılımı Kullanın

Bilgisayarınızı her türlü virüse karşı korumak için virüsten koruma programı kullanın. Windows Defender’ın yanı sıra, piyasada birçok virüsten koruma yazılımı bulunmaktadır. Microsoft’un sunduğu güvenlik hizmeti, son yıllarda önemli bir gelişme kaydetmiştir ve çoğu tehdide karşı başarılı bir şekilde koruma sağlayabilir.

3. Güvenli Olmayan Dosyaları İndirmeyin

Güvenmediğiniz bağlantılardan dosya indirmekten kaçının. Birisi size e-posta aracılığı ile dosya ya da bağlantı mı gönderdi? Onu indirmeden ya da bağlantıya tıklamadan önce iki kere düşünün. Aynı durum mesajlaşma uygulamaları için de geçerlidir. Karşıdaki kişinin hesabının ele geçirilme ya da kişinin gönderdiği dosyada zararlı yazılım olduğundan haberdar olmama ihtimalini göz önünde bulundurun.

WannaCry Nedir?

WannaCry, 2017 yılında yayılmaya başlayan bir fidye yazılımıdır. Sağlık, güvenlik, lojistik başta olmak üzere her sektörü derinden etkilediği için her kuruluşun dikkatle yaklaşması gereken bir zararlı yazılımdır. Microsoft, Windows işletim sistemli bilgisayarlar için WannaCry virüsü için bir güncelleme yayımladı. Çoğu Windows kullanıcısı, güncellemeleri erteleme ya da devre dışı bırakmayı tercih ettiğinden henüz güncelleme almayan çok sayıda bilgisayar bulunuyor. Bilgisayar korsanları henüz güvenlik açığını kapatan güncellemeyi yapmayan kullanıcıları hedef almaya devam ediyor.

WannaCry Ne Yapıyor?

Fidye yazılımı saldırısında kullanılan WannaCry, bilgisayarda yer alan önemli dosyaları şifreliyor ve bu dosyaların şifresini kaldırmak için Bitcoin gibi kripto para birimleri ile belirli bir ücret ödemesi talep ediyor. Eğer bu talep karşılanmazsa, kurbanın verileri yapılacak bir yayımlama tehdidi altında kalıyor.

İlginizi çekebilir; 
Bugatti Otomobillerin Sahiplerine Oldukça Özel Teslimatı

Yorum yapın