Vivo, Nokia Davasını Kaybetti: O Ülkede Satılmayacak

Vivo ve Nokia, Hindistan’da davalarını kaybederek bu ülkede satış yapamayacaklar. Bu karar, Hint mahkemesinin patent ihlali konusundaki kararı sonucu alındı. Vivo ve Nokia’nın bu karar nedeniyle Hindistan’daki pazar payları azalacak ve satış rakamları düşecektir. Bu olay, teknoloji şirketlerinin patent haklarına olan saygısının önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

Vivo Nokia Davasını Kaybetti, Almanya’dan Çekildi

Vivo, Nokia davasını kaybederek OPPO ile OnePlus’ın arasına katıldı. Alman mahkemeleri, 2020 yılında Çinli akıllı telefon markaları OPPO ve OnePlus’ın patent davalarından ötürü telefonlarını ülkede satmasını yasaklayan bir karar almıştı.

Son yaşanan gelişmelerle birlikte Vivo da OnePlus ve OPPO’nun arasına katılan son marka oldu. Şirket, ürünlerinin Almanya’daki satışını durdurdu.

Ürünler Görüntülenemiyor

Vivo’nun web sitesinin Almanca sürümünde artık herhangi bir ürün görüntülenemiyor. Almanya’dan Vivo’nun sitesini ziyaret eden kullanıcıların karşısına Almanca yazılmış bir yazı çıkıyor. Web sitesinde Vivo ürünlerinin şu anda Almanya’da mevcut olmadığı ve bu nedenle Almanca sitesinde ürünlerle ilgili hiçbir bilginin yer almadığı belirtiliyor.

Müşteri Hizmetleri Devam Edecek

Aynı yazıda ayrıca hâlihazırda bir Vivo ürünü kullanan kişilerin müşteri hizmetlerini kullanmaya devam edebileceği bilgisi yer alıyor. Buna göre Almanya’daki Vivo kullanıcıları ürünler ile ilgili destek almaya devam edecek. Kullanıcıları karşılayan bilgilendirme yazısına göre buna gelecekteki yazılım güncellemeleri de dahil olacak.

Belirsizlik Korunuyor

Bu çekilmenin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğu şimdilik belirsizliğini koruyor. Vivo, Almanya’dan çekilmesi hakkında herhangi bir resmî açıklama yapmadı. Bununla birlikte kararın Nokia ile olan patent davasından kaynaklı olması muhtemel görünüyor. Alman mahkemesinin Nokia’nın lehine karar alması, Vivo’nun Alman pazarından çekilmesine yol açmış olabileceği düşünülüyor.

Teknoloji Endüstrisinde Patent Davaları

Bu yaşananlar sadece Çin merkezli akıllı telefon markaları ile sınırlı olmaktan çıktı. Patent davaları, teknoloji endüstrisinde giderek daha çok görülüyor. Bu da şirketlerin açısından önemli aksaklıklara yol neden olabiliyor.

Vivo, Nokia davasını kaybederek OPPO ile OnePlus’ın arasına katıldı. Alman mahkemeleri, 2020 yılında Çinli akıllı telefon markaları OPPO ve OnePlus’ın patent davalarından ötürü telefonlarını ülkede satmasını yasaklayan bir karar almıştı.

Son yaşanan gelişmelerle birlikte Vivo da OnePlus ve OPPO’nun arasına katılan son marka oldu ve ürünlerinin Almanya’daki satışını durdurdu. Vivo’nun web sitesi Almanya’dan ziyaret edildiğinde artık herhangi bir ürün görüntülenemiyor. Almanca olarak yayınlanan bir yazıda Vivo ürünlerinin şu anda Almanya’da mevcut olmadığı belirtiliyor. Ayrıca Vivo ürünlerini kullanan kişiler müşteri hizmetlerine erişmeye devam edebilirler. Bunun yanı sıra gelecekteki yazılım güncellemeleri de dahil olmak üzere ürünlerle ilgili destek almaya devam edilebilir.

Yaşanan çekilmenin kalıcı mı yoksa geçici mi olduğu henüz belli değil. Vivo, resmi bir açıklama yapmadı ama Nokia ile olan patent davasından kaynaklandığı düşünülüyor. Alman mahkemesinin Nokia’nın lehine karar alması, Vivo’nun Alman pazarından çekilmesine yol açmış olabileceği düşünülüyor.

Bu yaşananlar sadece Çin merkezli akıllı telefon markaları ile sınırlı değil. Patent davaları, teknoloji endüstrisinde giderek daha çok görülüyor ve şirketlerin açısından önemli aksaklıklara neden olabiliyor.

Yorum yapın