Twitter’daki Kripto Para Dolandırıcısının Cezası Belli Oldu

Twitter’daki kripto para dolandırıcısının cezası belli oldu! Son zamanlarda artan kripto para dolandırıcılığı vakaları üzerine Türkiye Emniyeti ve Siber Suçlarla Mücadele ekipleri harekete geçti. Twitter üzerinden kripto para yatırımı vaadiyle insanları dolandıran bir şahıs, yakalanarak adalete teslim edildi. Savcılık tarafından yapılan açıklamaya göre dolandırıcının cezası kesinleşti. Dolandırıcılık suçundan hüküm giyen şahıs, uzun süreli hapis cezasına çarptırıldı. Bu olay, kripto para yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini bir kez daha göstermiş oldu. Kripto para piyasasında yatırım yapmadan önce güvenilir kaynaklardan bilgi almak ve dolandırıcılara karşı dikkatli olmak büyük önem taşıyor.

Kim Kardashian ve Diğer Ünlülerin Twitter Hesaplarına Saldırı

Geçtiğimiz yılın ortalarında, Kim Kardashian, Kanye West, Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama gibi birçok ünlü, iş insanı ve politikacının Twitter hesabı ele geçirildi. Bu olayda kripto para dolandırıcılığı yapmakla suçlanan Joseph James O’Conner’a verilen cezanın detayları belli oldu.

O’Conner, gerçekleştirdiği dolandırıcılık vakası nedeniyle 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Geçtiğimiz ay, PlugwalkJoe olarak bilinen 24 yaşındaki O’Conner, milyonlarca takipçisi olan bir TikTok hesabını hedef alan siber saldırı dahil olmak üzere birçok suçu kabul etmişti.

Kripto Para Dolandırıcılığı ve Kazanılan Miktar

O’Conner’ın gerçekleştirdiği kripto para dolandırıcılığından 794 bin dolar kazandığı belirlendi. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, O’Conner ve suç ortaklarının kripto para birimini Bitcoin ile takas ettiklerini açıkladı. Çalınan paraların bir kısmının O’Conner tarafından yönetilen bir hesaba yatırıldığı da ortaya çıktı.

Suçluların Cezaları

2021 yılında, bu dolandırıcılık grubunun arkasındaki beyin olduğu iddia edilen Graham Ivan Clark üç yıl hapis cezası aldı. O’Conner ise beş yıl hapis cezasının ardından üç yıl denetimli serbestlikle karşı karşıya kalacak.

Yorum yapın