Telefon Meşgul Olmadığı Halde Meşgul Çalıyor, Çözümü Nedir?

Telefon hatları bazen yanıt verme sorunları yaşayabilir ve telefon meşgul olmamasına rağmen meşgul çalabilir. Bu soruna çözüm bulmak için öncelikle telefon hattının durumunu kontrol ederek farklı bir telefonla aramalısınız. Eğer hatta bir problem yoksa, telefonunuzun ayarlarını kontrol edip gerekli güncellemeleri yaparak sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca farklı bir SIM kart ile de deneme yapabilirsiniz. Bu yöntemler işe yaramazsa, servis sağlayıcınızla iletişime geçerek sorunu çözmelerini isteyebilirsiniz.

Telefon Meşgul Sorunu ve Çözümleri

Telefonunuz meşgul çalıyorsa ama aslında meşgul değilse ne yapabilirsiniz? İşte sizi bu sorundan kurtaracak çözüm yolları:

Telefon Neden Meşgul Çalar?

Telefonunuzun meşgul çalmasının birçok nedeni olabilir. Aradığınız numaranın sahibi birisiyle konuşuyor, başka birisini arıyor, sizi engelledi ya da sizi aradığı sırada başka biri daha arıyorsa telefonunuz meşgul çalar. Bunun yanı sıra teknik aksaklıklar da bu soruna neden olabilir.

Telefon Meşgul Olmadığı Halde Meşgul Çalıyor, Nasıl Düzeltilir?

Telefonunuzun meşgul çalmasını çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Sinyali Kontrol Edin

  Sinyal alamama nedeniyle aramalar meşgule düşebilir. Bu nedenle telefonunuzun sinyalini kontrol edin. Teknik bir sorun varsa, hizmet sağlayıcınıza başvurun.

 • Uçak Modunu Etkinleştirip Devre Dışı Bırakın

  Uçak modu tüm hizmetleri devre dışı bırakır. Bu sorunla karşılaşırsanız uçak modunu etkinleştirip devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece mesajlaşma, arama ve mobil veri sorunlarını çözebilirsiniz. Uçak modunu açıp kapamak için ekranı aşağı kaydırın ve uçak simgesine dokunun.

 • Arama Yönlendirmeyi Kapatın

  Kullanıcılar arama yönlendirmesini etkinleştirebilirler. Eğer arama yönlendirme etkinleştirilmişse, bu soruna neden olabilir. Arama yönlendirmeyi kapatın ve sorunun çözüldüğünden emin olun.

 • Engellenen Numaraları Kontrol Edin

  Numaraları yanlışlıkla engellediğiniz olabilir. İPhone kullanıyorsanız “Ayarlar > Telefon > Engellenen Kişiler” seçeneğine, Android kullanıyorsanız telefon uygulamasını açın, üç noktalı menüye dokunun ve “Engellenen numaralar” seçeneğine dokunun. Engellenen numaraları kontrol edin ve istediğiniz numarayı engellemeyi kaldırın.

 • SIM Kartını Çıkarıp Yeniden Takın

  Engellenen numaralar arasında kişinin numarasını göremiyorsanız SIM kartınızı çıkarıp yeniden takmayı deneyin. Ancak lütfen giriş yerinde kir ve toz olmadığından emin olun. Eğer kirliyse temizleyin ve tekrar deneyin.

Yukarıdaki adımları izleyerek telefonunuzun meşgul çalma sorununu çözebilirsiniz. Teknik sorun olması durumunda, hizmet sağlayıcınıza başvurmanızı öneririz.

Yorum yapın