PLS Ekran Nedir? Avantajları Neler?

PLS ekran, bir dijital işaret ekranıdır ve birçok avantajı vardır. PLS ekranlar, daha yüksek bir görüntü kalitesine sahiptir ve daha az enerji tüketimiyle aynı parlaklığı sağlar. Bu da hem müşteri deneyimini arttırır hem de maliyetleri azaltır. Ayrıca, daha geniş bir görüş açısıyla daha fazla insanın görebilmesini sağlar ve çevre dostu bir çözümdür. PLS ekranlar, hem kapalı hem de açık alanlarda kullanılabilir ve ticari amaçlar için çok mantıklı bir yatırımdır. Bu yüzden, birçok şirket, PLS ekranları kullanarak işletmelerini daha etkileyici ve verimli hale getirebilirler.

PLS Ekran Nedir?

PLS ekran nedir gibi sorulara sahipseniz doğru yere geldiniz. Bu sorulara yanıt bulmak isteyen sadece siz değilsiniz. Ekran teknolojileri geliştikçe insanların da kafasında yeni soru işaretleri oluşuyor. Bazı insanlar için oldukça karmaşık bulunmasının nedeni, çok çeşitli ekran teknolojilerinin olmasından kaynaklanıyor.

Ekran teknolojileri arasında PLS’nin yanı sıra LCD, OLED, AMOLED gibi birbirinden farklı ekranlar bulunuyor. Bunların arasındaki farkı anlamak için araştırma yapmak gerekiyor. Özellikle PLS ekran mı yoksa AMOLED mi gibi sorularınız var ama uzunca araştırma yapmak istemiyorsanız ve ekran teknolojilerine hâkim olmak istiyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

PLS Ekranın Avantajları Neler?

  • IPS ekrana kıyasla daha geniş bir görüş açısı sağlar.
  • Renk doğruluğu daha yüksektir.
  • Aydınlatmada görülen eşitlik sorunu PLS ekranlarda yoktur. Parlaklık seviyesi fark etmeksizin eşit aydınlatma sunar.
  • Üretim maliyeti daha düşüktür.
  • Renk gamı daha geniştir.

PLS Ekran İyi mi?

PLS ekran özellikle yüksek görüntü kalitesi ve geniş görüş açısı sağlamakta oldukça iyidir ama tepki süresi söz konusu olduğunda dezavantajları çok açık bir şekilde görülüyor. Tepki süresi konusunda kullanıcılara çok büyük bir avantaj sağladığı söylenemez.

Hızlı tepki süresi özellikle ani dönüşler gerektiren rekabetçi oyunlar ve yüksek tempolu oyunlar için büyük önem taşıdığından eğer bu oyunları oynuyorsanız daha hızlı tepki süresi için TN panel gibi tepki süresi düşük olan panellere yönelebilirsiniz.

PLS Ekran mı, AMOLED mi?

PLS ve IPS panellerden her ikisi de arka ışık kullanan LCD ekran türleridir. AMOLED ve Super AMOLED pikselleri kendi ışığını yaydığından arka ışığa ihtiyaç duymuyor.

AMOLED ekranların kullanılan teknolojiden ötürü PLS ekranlardan daha iyi olduğu söylenebilir. Daha uygun fiyatlı bir ürün istiyorsanız elbette ki PLS ekran kullanan ürünlere yönelebilirsiniz.

İlginizi çekebilir;  Xiaomi Mi 11T ve Redmi K40 Ultra Detayları Ortaya Çıktı!

Yorum yapın