PDF Belgesine Yazı Ekleme Nasıl Yapılır? (Windows ve Mac)

PDF belgelerine yazı eklemek, iş ve eğitim alanında sıkça karşılaşılan bir ihtiyaçtır. Windows ve Mac kullanıcıları için, PDF belgesine yazı eklemek oldukça kolaydır. PDF belgesine yazı eklerken, belgedeki metinlerin, grafiklerin ve resimlerin bozulmamasının yanı sıra, sayfa düzeni de korunmalıdır. PDF belgesine yazı eklemek için, ücretsiz veya ücretli birçok yazılım ve çevrimiçi araç mevcuttur. Bu araçlar arasında, Adobe Acrobat, Microsoft Word, Preview (Mac OS) ve Foxit Reader gibi popüler seçenekler bulunur. PDF belgenize doğru şekilde metin ekleyebilmek için, yazı karakteri, boyutu ve rengi gibi özellikleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, eklemek istediğiniz yazıyı belge içerisinde nereye yerleştireceğinizi belirleyerek, özelleştirilmiş bir PDF belgesi oluşturabilirsiniz. Bu, iş veya eğitim amaçlı birçok alanda, PDF belgelerinin daha özelleştirilmiş bir görünüm kazanmasına ve daha etkili bir şekilde sunulabilmesine yardımcı olur.
PDF belgeleri üzerinde değişiklik yapmak genellikle kolay değildir çünkü PDF dosyaları genellikle düzenlenemez bir yapıya sahiptir. Ancak, birçok insana PDF belgelerine yazı eklemek için farklı amaçlarla ihtiyaç duyduklarından, yazılımların sunduğu özellikler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Bu makale, Windows ve Mac için farklı araçlar kullanarak PDF belgelerine nasıl yazı ekleneceğini anlatmaktadır. Aşağıda bu araçlardan üç tanesi açıklanmaktadır:

Windows’ta PDF Yazı Ekleme

Windows’ta PDF belgesine metin eklemek için WorkinTool PDF Converter ya da Foxit Reader kullanabilirsiniz. WorkinTool, ücretsiz olarak sunulan bir yazılımdır. Foxit Reader ise 14 günlük ücretsiz deneme sürümü sunmaktadır.

WorkinTool PDF Converter ile PDF’lere yazı ekleme, PDF dosyalarına minimum çaba sarf ederek ücretsiz olarak yazı, açıklama, yapışkan notlar eklemenize olanak tanır. İstenen metni PDF dokümanına kolayca eklemeniz için 10’dan fazla işaretleme aracı ve 20’den fazla PDF aracı sağlar.

Foxit Reader ile PDF belgelerine metin eklemek daha hızlıdır. Belgeyi açın, “Fill & Sign” bölümüne gidin ve “Add Text” seçeneğine tıklayın. Ardından metni belirlediğiniz alana eklemek için birkaç tıklama yapın.

Mac’te PDF Yazı Ekleme

Mac kullanıcıları, PDF belgelerine metin eklemek için Preview ya da Adobe Acrobat kullanabilirler. Preview önceden yüklü olarak gelir. Adobe Acrobat ise 14 günlük deneme sürümü sunmaktadır.

Preview, PDF belgesine metin ekleme işlemini en kolay hâle getirir. Belgeyi açın, “T” simgesine basın ve istediğiniz metni eklemek için metin kutusuna tıklayın.

Adobe Acrobat ise Mac kullanıcıların mevcut bir yazıyı düzenlemesi ya da yeni yazılar eklemesi için kullanabileceği popüler bir PDF düzenleyicisidir. Metinleri düzenleyebilir ve yeni metinler ekleyebilirsiniz. 14 günlük deneme sürümünün ardından ücret ödemeniz gerekmektedir.

Sonuç

PDF belgeleri üzerinde değişiklik yapmak çok zor olabilir ancak Windows ve Mac için sunulan araçlar belgelerinizi daha anlaşılır hâle getirmeniz için size yardımcı olur. Bu araçlarla PDF belgelerine yazılar, açıklamalar ve yapışkan notlar eklemeniz artık çok kolay!

Yorum yapın