Oyunlarda Çok Sık Kullanılan Pre Nedir?

Oyunlarda “pre” terimi, genellikle “ön” veya “önceden” anlamına gelir ve farklı bağlamlarda kullanılır. Bir oyunun adında ya da oyunun içinde yer alan “pre” terimi, genellikle bir ön sipariş, ön kayıt veya önceden satın alma anlamına gelir. Oyuncular, oyunun çıkış tarihinden önce oyunu ön sipariş edebilir veya kaydolabilir. Bu sayede oyunu resmi olarak çıktığı anda oynama veya özel bonusları elde etme avantajına sahip olabilirler.

Oyunlarda “pre” terimi genellikle popüler bir pazarlama stratejisi olarak kullanılır. Oyuncuların heyecanlarını artırmak, satışları teşvik etmek ve oyunun başarısını artırmak için oyun yapımcıları ve yayıncıları tarafından benimsenen bir yöntemdir.

Özetle, “pre” terimi oyunlarda yaygın olarak kullanılan bir terimdir ve oyuncuların oyunu çıkış tarihinden önce ön sipariş veya kayıt yapmalarını ifade eder. Bu, oyuncuların oyunu hemen çıktığı anda oynama veya özel avantajlardan faydalanma imkanına sahip olmalarını sağlar.

Valorant, Counter-Strike: Global Offensive ve League of Legends

Pre Nedir?

VALORANT, Counter-Strike: Global Offensive ve elbette ki League of Legends gibi video oyunlarını çok sık oynuyorsanız kendinizi pre nedir gibi sorulara yanıt ararken bulabilirsiniz. Özellikle League of Legends’ta bazı oyuncuların “bot pre” dediğine şahit olabilirsiniz.

Bu kadar sık kullanılan bir sözcüğün ne anlama geldiğini merak etmeniz son derece normaldir. Birkaç tahmininiz olabilir fakat varsayımlar üzerinden gitmek yerine sizi direkt doğru cevaba götürecek olan bu yazıda pre kelimesinin ne anlamda kullanıldığını öğrenmek daha mantıklı olacaktır.

Pre Kelimesinin Anlamı:

Pre sözcüğü, premade kelimesinden gelir. Premade sözcüğü ise önceden hazırlanmış anlamını taşır. İki ya da daha fazla oyuncunun oyunu birlikte oynamak için planlama yaptığını ifade eder.

Bir oyuna eğer tek başınıza katılırsanız ekibiniz veya takımınız rastgele oyunculardan oluşur. Dolayısı ile takımınız rastgele bir takım olur. Arkadaşlarınızla eğer önce gruba katılıp oyun bulur ve oyuna onunla beraber girerseniz bu durumda önceden hazırlanmış bir grup olursunuz.

Örneğin League of Legends gibi bir video oyununda orman da dahil toplamda 4 alan vardır, ayrıyeten bir oyuncu da alt koridora desteğe gider. 5 oyuncunun tamamı önceden gruba katılıp oyun bulursa bu rastgele oyunculardan oluşan değil, önceden hazırlanmış bir takım olur.

Aynı oyuna sadece iki oyuncu olarak girdiğinizi varsayalım. Biriniz attack damage carry (adc), diğeri support oynayacak. Bu durumda ikiniz de alt koridora gideceksiniz. Bu durumda sizin “bot pre” olduğunuzu takımınızda yer alan diğer oyunculara belirtebilirsiniz.

Pre Oynamanın Avantajları Neler?

Hangi video oyununu oynuyor olursanız olun, oyuna pre olarak girmenin inanılmaz avantajı vardır. Bunların başında sesli iletişim geliyor. Örneğin League of Legends’ta sıraya birlikte girdiğiniz oyuncu ile her an iletişim kurabilirsiniz. Oyunun sesli sohbet özelliğini kullanmak istemezseniz Discord ve benzeri uygulamaları da tercih edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir;
ETS 2 Para Hilesi Nasıl Yapılır?

Her an sesli olarak konuşabilmek, size birinci şahıs nişancı oyunlarında anlık olarak yer bildirme, tepkileri gerçek zamanlı olarak yansıtma ve eğlenceli vakit geçirme imkânı sağlar.

Oyunun başında belirlediğiniz stratejiyi de işler beklendiği gibi gitmediğinde hemen değiştirebilirsiniz. Örneğin bütün planı B’ye gidilmesi üzerine yaptıysanız fakat kapı arkasından A’ya doğru tüm takımın hücum ettiğini görüyorsanız yeni planınızı A’ya göre olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Yorum yapın