Instalock Nedir? Neden Yapılır?

Instalock ne demek gibi soruların cevabı için öncelikle bu kavramın MOBA türündeki oyunlarda kullanıldığını belirtmekte fayda var. Instalock, oyuncuların seçim öncesinde bir karakteri kendilerine çabucak ayırmaktır. Bu yöntemi kullanan oyuncular, diğer karakter tercihleri henüz belirlenmeden önce istedikleri karakteri seçerek, diğer oyuncuların da o karakteri seçmelerine engel olabiliyorlar. Instalock genellikle rekabetçi oyunlarda ya da sevilen karakterlerin çoklu oyuncu modlarında sıkça karşılaşılan bir eylemdir.

Neden yapıldığı ise tamamen kişisel tercihlere bağlıdır. Bazı oyuncular çok sevdiği karakterleri oynayabilmek için instalock yöntemini kullanırken, bazıları da oyunun galibiyet oranlarını yüksek olan karakterleri kapmak için instalock yapabilir. Her ne sebeple olursa olsun, bu eylem diğer oyuncular ile paylaşılan bir mücadele ortamında hoş karşılanmayabilir. Ancak, oyuncu bunu tercih ederek oynamakta serbesttir.

Instalock Nedir?

League of Legends, VALORANT gibi video oyunları oynayıp instalock terimine yabancı olan oyuncu muhtemelen yoktur ama bu tür oyunlara yeni başlayanlar oyun jargonuna hâkim olmadığı için instalock nedir gibi sorulara cevap aramaları son derece normaldir.

Takım öncelikli rekabetçi oyunlarda takım çalışmasının önemi büyüktür. Oyunu kazanmak için etkili bir takım çalışması olmasına özen göstermek gerekir. Bunun için dikkate alınması gereken birçok faktör olsa da henüz oyun başlamadan yapılan bir hata tüm yapılacak çalışmaların önünü kesebilir.

Rakip takımın oyuna daha avantajlı başlamasını sağlayan hata bizzat takımdaki oyuncular tarafından yapılır. Bu davranışla birlikte aynı takımdaki diğer oyuncular beklentilerinin aksine çok kötü bir oyun deneyimi elde edebilir.

Peki, oyuncuların sinirlerinin bozulmasına neden olan hata olarak nitelendirilebilecek instalock ne anlama geliyor? Oyuncular bunu bilinçli olarak mı yapıyor? Gelin, öğrenelim.

Instalock Nedir?

Instalock, oyuncuların karakter seçim bölümünde diğer oyunculara fırsat vermeden karakteri kilitlediğinde kullanılan bir terimdir. Bunu yapan oyuncuların kesinlikle kural dışı bir eylemde bulunduğu söylenemez ama takımdaki diğer oyunculara karşı kabalık olduğu düşünülür.

Örneğin League of Legends’ta Zed ile orta koridorda oynamak istediğinizi varsayalım. Bu şampiyonda kendinizi o kadar geliştirdiniz ki karşınıza kim gelirse gelsin, oyunu taşıyabiliyor ve takımınıza kazandırabiliyorsunuz.

Bu alanda çok iyi olmanıza rağmen takım arkadaşlarınızdan birisi sizden önce davranıp Zed’i alıyor. Bu normal karşılanabilir ancak siz karakter seçim kısmında orta koridora gideceğinizi belirtmenize rağmen Zed’i alması ve bu karakteri ilk kez oynayacak ya da yeni oynamaya başlamış olması, oyunu kaybetmenize neden olabiliyor.

Siz maçtan önce planlarınızı Zed oynayacak gibi yaptığınız için kalan süre içinde başka bir karakter düşünmek zorunda kalıyorsunuz. İşte bu oyuncunun eylemine instalocking deniyor ve sizin bu durum karşısında farklı bir karaktere yönelmekten başka bir çareniz kalmıyor çünkü oyuncu başka karakter almayı kabul etse bile kilitlenen karakteri bırakmak mümkün olmuyor.

Instalock Neden Yapılır?

Instalock genellikle oyuna yeni başlayan oyuncuların yaptığı bir eylemdir. Bu oyuncular, video oyununu henüz keşfetme aşamasında olduğu için doğal olarak tüm karakterleri oynamak istiyor. Bu da diğer oyuncuları düşünmeden direkt karakterleri alıp kilitlemesine neden oluyor.

Burada bir art niyet aramak pek doğru olmasa da oyunu baltalamak için bu tür faaliyetlerde bulunan oyuncular da yok değildir. Oyuncu eğer karşı takımdaki oyuncuları besleme gibi oyun kurallarına aykırı eylemlerde bulunursa oyun sonunda şikâyet edebilirsiniz.

Instalock’ın İyi Yanları Neler?

Instalock, oyuncular tarafından hep olumsuz bir eylem olarak kabul edilir ama bunun iyi yanları da vardır. Pek tasvip edilmeyen bu eylem sizi farklı şampiyonlar / karakterler oynamak zorunda bırakır.

VALORANT ve League of Legends gibi video oyunlarında iyi oynamanın en önemli kuralı, birkaç karakterle sınırlı kalmamak, farklı karakterleri de keşfetmektir. İyi oynadığınız karakter yelpazesi ne kadar geniş olursa oyuna o kadar hâkim olursunuz. Instalock sizi yeni karakterlerle oynamak zorunda bırakarak oyunda gelişmenize yardımcı olur.

Bir instalocker hakkındaki endişelenmenize de gerek yoktur. Bu oyuncuların direkt kilitlediği karakter genellikle en iyi oynadığı birkaç karakterden biridir ve onu oynarken oyuna daha çok hâkimlerdir. Bu da oyundaki performanslarının beklenilenden de iyi olabileceği anlamına gelir.

Bu oyuncularla kavga etmek yerine onların daha iyi bir başarı sergilemesine yardımcı olursanız takımınızın kazanma olasılığı daha da artacaktır.

Yorum yapın