Instagram Hesabıma Bot Atıldı, Ne Yapmalıyım?

Eğer Instagram hesabınıza bot atıldıysa, endişelenmeyin! Bu durumu çözmek için atabileceğiniz adımlar bulunmaktadır. Öncelikle, botun hesabınıza erişimini kısıtlamak için gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve profilinizi gizli hale getirin.

Daha sonra, botu hesabınızdan kaldırmak için spam bildirimi yapabilirsiniz. Instagram içinde yer alan “Bildir” veya “Şikayet Et” seçeneği ile botun hesabınızda spam içerik yayınlamasını engelleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Instagram hesabınızın güvenliğini artırmak için şifrenizi değiştirin ve hesabınızı iki faktörlü doğrulama ile koruyun. Bu şekilde, hesabınızın güvende kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra, Instagram hesabınıza bot atan kişi veya hesapları engelleyebilirsiniz. Engellediğiniz hesaplar, sizinle iletişime geçemeyecek ve hesabınızı rahatsız edemeyecektir.

Son olarak, hesabınıza bot atan kişiyi veya hesabı Instagram destek ekibine bildirebilirsiniz. Instagram üzerindeki “Destek” veya “Yardım” seçeneği ile bu durumu raporlayabilir ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram hesabınıza bot atan durumda sakin kalmanız ve doğru adımları atmanız önemlidir. Bu adımları takip ederek hesabınızı güvende tutabilir ve botların size zarar vermesini engelleyebilirsiniz.

Instagram Hesabıma Bot Atıldı, Ne Yapmalıyım?

Instagram hesabıma bot atıldı, ne yapmam gerekir diye merak mı ediyorsunuz? Doğru yere geldiniz. Bu son derece önemli bir konudur çünkü takipçi listesinde yer alan sahte Instagram hesapları, sizi takip etme eğiliminde olan sosyal medya kullanıcılarında olumsuz bir izlenim bırakmanıza neden olur.

Bot takipçiler, sadece kullanıcıların değil aynı zamanda Instagram için de başını ağrıtabiliyor. Bu hesaplar, sosyal medya platformunun âdeta su içinde boğulmasına neden oluyor. Platformda paylaşılan gönderilere yapılan yorumlar da dahil olmak üzere her şey söz konusu hesaplardan dolayı yapay bir hâl almaya başlıyor.

Instagram, sosyal medya platformunu mümkün olduğunca doğal tutmak için doğrulama yöntemlerini geliştirmeye çalışıyor. Ne yazık ki platformun çabaları çoğu zaman yeterli kalmıyor ve botlar yine de Instagram’a sızmaya devam ediyor.

Botların sizi toplu olarak takip etmesi de tam olarak bundan kaynaklanıyor ama endişelenmeyin, sahte hesaplara karşı her zaman atabileceğiniz sağlam adımlar var. Bu rehberde onlardan nasıl kurtulacağınız konusunda size yardımcı olacağız.

Instagram’da Bot Hesap Nedir?

Instagram’da yer alan bot hesaplar, gerçek insanlar tarafından değil, sistem tarafından yönetilen hesaplardır. Bu hesapların oluşturulma ve kullanılma amacı farklılık gösterir. Bot hesapların kullanılmasının en yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Takipçi sayısını arttırmak
 • Gönderilerin daha çok beğeni ve yorum almasını sağlamak
 • Yanlış bilgileri daha büyük bir kitleye yaymak
 • Ürün ya da hizmeti tanıtmak
 • İnsanları belirli bir web sitesine, uygulamaya ve benzerlerine yönlendirmek
 • Dolandırıcılık

Instagram’da Bot Hesaplar Nasıl Tespit Edilir?

Bir hesabın bot olup olmadığını anlamak zor olabilir ama imkânsız değildir. Bazı ipuçlarını göz önünde bulundurarak bir hesabın bot olup olmadığını anlayabilirsiniz:

 • Çok sayıda takipçisi olup çok az etkileşim alan hesaplar: Bot hesaplarının genellikle çok sayıda takipçisi vardır ama gönderileri çok az beğeni ve yorum alır.
 • Birbirini tekrarlayan ya da anlamsız gönderiler: Bot hesaplarda genellikle birbirini tekrarlayan ya da hiçbir anlamı olmayan gönderiler yer alır.
 • Profil fotoğrafının olmaması: Bot hesapların profil fotoğrafı genellikle yoktur.
 • Yeni oluşturulan hesaplar: Gerçek olmayan hesaplar çok çabuk kapatılır. Bu nedenle eski bir bot hesabına rastlama ihtimaliniz çok düşüktür. Hesabın oluşturma tarihini göz önünde bulundurun, yeni bir hesap olduğunu görürseniz ve diğer ipuçları da hesabın bot hesap olduğunu gösterirse muhtemelen bot hesaptır.

Instagram Hesabıma Bot Atıldı, Nasıl Kurtulurum?

 • Instagram uygulamasını açın.
 • Profilinize gidin.
 • Takipçi sayısının üzerine basarak takipçi listesini görüntüleyin.
 • Profil fotoğrafı olmayan, şüpheli gelen hesapların yanındaki “Kaldır” butonuna basın.
 • Hesabı engellemek isterseniz profiline gidip üç noktaya basabilir ve “Engelle” seçeneğine dokunabilirsiniz.

Instagram, düzenli olarak bot hesapları kapatsa da onların yerine sürekli olarak yenisi geliyor. Bu bir noktadan sonra sonsuz bir döngü hâline geliyor. Neyse ki yukarıdaki adımları takip ederek onlardan kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın