Gpedit.msc Açılmıyor, Çözümü Nedir?

Gpedit.msc açılmıyor sorunu ile karşılaşanlar için çözümler oldukça önemlidir. Bazı kullanıcılar gpedit.msc’yi açmak istediklerinde hata mesajı alır veya hiçbir tepki yoktur. Bu durumda yapılması gereken ilk şey, bilgisayarın güncellemelerini ve sistem dosyalarını kontrol etmektir. Sorunun kaynağı genellikle eksik veya hasarlı dosyalardan kaynaklanır. Bu nedenle, bilgisayarınızdaki sistem dosyalarının taraması için komut istemini kullanarak SFC /scannow komutunu çalıştırabilirsiniz. Ayrıca, gpedit.msc’nin doğru yüklendiğinden emin olmak için Windows’lu bir bilgisayarda lokal bir hesaba bağlanmanız gerektiğini unutmayın. Eğer gpedit.msc hala açılmıyor ise üçüncü parti bir kaynak kullanarak sorunu çözebilirsiniz.

Gpedit.msc Açılmıyor, Nasıl Çözülür?

Gpedit.msc açılmıyor mu? Bu, Windows kullanıcılarının zaman zaman karşılaştığı sorunlardan biridir. Group Policy Management ya da Türkçe karşılığı ile Grup İlkesi Düzenleyicisi anlamına gelen araç özellikle yetkilendirme ile ilgili ayarlar yapmak istiyorsanız son derece önemlidir.

Bu sorun ile kullanıcılar büyük bir çoğunlukla Windows 11’de karşılaşıyor. Kullanıcılar Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açmaya çalıştığında şu hata ile karşılaşıyor:

“gpedit.msc Windows tarafından bulunamıyor. İsmi doğru yazdığınızdan emin olup yeniden deneyin.”

Pencerede “Tamam” butonuna basmak dışında başka bir seçeneğiniz bulunmuyor. Endişelenmeyin, size bu pencerede bir çözüm yolu sunulmasa da sorunu ortadan kaldırmanızın pratik bir yolu bulunuyor.

Microsoft’un düşüncesine göre evde bilgisayar kullanan bir kişinin gpedit.msc ile bir işi olmuyor. Bu nedenle onlara bu aracı sunmak gereksizdir. Oysaki bu düşünce ne yaptığının farkında olan kullanıcıları da etkiliyor ve gerçekleştirmesi kolay olan işlemler için daha çok zamana ihtiyaç duymalarına neden oluyor.

Microsoft, Windows 11 Home sürümünde Grup İlkesi Düzenleyicisi özelliğini sunmadığı için bu araçla hızlı bir şekilde yapılabilecek işlemleri gerçekleştirmek için daha fazla uğraşmanız gerekiyor ama aşağıda yer alan adımları takip ederseniz Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni yükleyebilirsiniz. Bu sayede çok uzun zamanınızı alacak işlemleri kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

  • Masaüstüne sağ tıklayın.
  • İmleci “Yeni” seçeneğinin üzerine getirin.
  • Metin belgesini seçin.
  • Metin belgesine rastgele bir isim verin.
  • Metin belgesini üzerine çift tıklayıp açın ve içine aşağıdaki kodu yapıştırın. Bunu yaptıktan sonra sol üst köşede yer alan “Dosya” seçeneğine basıp “Farklı Kaydet” seçeneğine tıklayın ve dosyayı gpedit.bat olarak kaydedin.
  • gpedit’in üzerine çift tıklayın ve bekleyin. Grup İlkesi Düzenleyicisi otomatik olarak yüklenecektir.

Metin belgesine yapıştırılması gereken kodlar:

@echo off

pushd “%~dp0”

dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Microsoft-Windows-GroupPolicy-ClientExtensions-Package~3*.mum >List.txt

dir /b %SystemRoot%\servicing\Packages\Microsoft-Windows-GroupPolicy-ClientTools-Package~3*.mum >>List.txt

for /f %%i in (‘findstr /i . List.txt 2^>nul’) do dism /online /norestart /add-package:”%SystemRoot%\servicing\Packages\%%i”

pause

Gpedit.msc Nedir? Ne İşe Yarar?

Grup İlkesi Düzenleyicisi veya gpedit.msc, kayıt defterinde depolanan Windows ayarlarının kolay bir şekilde yönetilmesini sağlamak için sunulan bir araçtır. Bir ilkenin ayarlarını değiştirmeniz hâlinde kayıt defterinin ilgili parametrelerinde anında değişiklik yapılır.

Kullanıcılar bu araç sayesinde kayıt defterini düzenlemek ile uğraşmak yerine hızlıca belirli ayarları bulup düzenleyebiliyor.

Yorum yapın