Google Forms Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Forms, çevrimiçi olarak ankete, anket çalışmalarına veya başka türden veri toplama süreçlerine kolayca katılmak veya bunları oluşturmak için kullanılabilen bir çevrimiçi araçtır. Google Forms, kullanımı kolay arayüzü sayesinde karmaşık veri toplama süreçlerini basit hale getirir ve çeşitli soru tipleri, resim ve video eklemeleri, sınırlar ve koşullar gibi özellikler sunar. Google Forms, değişen ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirilebilir ve yanıtları ve sonuçları analiz etmek için otomatik raporlama seçenekleri mevcuttur. Bu aracı kullanmanın en iyi yollarından biri, müşteri memnuniyeti anketleri, etkinlik kayıtları, pazar araştırmaları veya öğrenci geri bildirimleri gibi herhangi bir veri toplama süreci için kendi formlarınızı oluşturarak, kişilerin katılımını kolaylaştırmaktır. Google Forms, hızlı ve kolayca oluşturulabilecek kullanışlı bir seçenektir ve kapsamlı analitikleri sayesinde anket sonuçlarınızın daha verimli hale getirilmesine yardımcı olabilir.

Google Forms Nedir?

Google Forms nedir sorusu, çevrim içi ortamda anket hazırlamak isteyen kişilerin mutlaka cevabını bilmesi gereken sorulardan biridir. Google Forms gerek kullanım kolaylığı gerek program indirme şartı aramaması nedeniyle yaygın olarak kullanılan hizmettir.

İlk olarak 2014 yılında sunulan Google Forms (Google Formslar) hizmeti şu anda çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor. Peki, diğer Google hizmetleriyle beraber çok pratik bir şekilde kullanılabilen Google Formslar ne işe yarar?

Google Forms’un Özellikleri

 • Kullanım kolaylığı
 • Program indirme şartı olmaması
 • Online anket hazırlama
 • Şık görünümde anketler tasarlama
 • Anketlerin hızlıca paylaşılabilmesi
 • Gerçek zamanlı yanıtların güncellenmesi
 • Yanıtların grafikler üzerinden analiz edilmesi
 • Web sürümü yanı sıra akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilme

Google Forms Nasıl Kullanılır?

Google Forms’u kullanabilmek için Gmail hesabınızın olması gerekiyor. Hesabınıza girdikten sonra “Oturum açın” butonuyla Google Forms sitesine giriş yapabilirsiniz. Ardından aşağıdaki adımları takip ederek anket hazırlayabilirsiniz:

 1. “Şablon seçin” veya “Boş form” butonuna tıklayarak anketinize başlayın.
 2. Anketinizin başlığını girin.
 3. Soruları ve cevapları belirleyin.
 4. İsterseniz anketi özelleştirebilirsiniz.
 5. “Gönder” butonuna tıklayarak anketinizi tamamlayın.
 6. Anketi web sitenize yerleştirebilir, sosyal medyada paylaşabilir veya sadece belirli kişilere gönderebilirsiniz.

Yorum yapın