Google Domains Kapanıyor! Alan Adları Ne Olacak?

Google Domains kapanacak mı? Bu soru, pek çok web sitesi sahibi ya da alan adı satın alan kişi için bir endişe kaynağı olabilir. Ancak Google Domains’in kapanması halinde, alan adlarının ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Alan adlarının geleceği, Google tarafından açıklanmazsa belirsiz kalabilir.

Google Domains, kullanıcıların kolayca alan adı kaydetmelerine ve yönetmelerine olanak tanıyan bir hizmettir. Ancak, şirket stratejilerinde değişiklik yapma veya farklı bir alana odaklanma gibi nedenlerle, Google Domains’in kapanma olasılığı da vardır.

Eğer Google Domains kapatılırsa, kullanıcıların alan adlarını başka bir hizmet sağlayıcısına aktarmaları gerekebilir. Bu noktada, SEO uyumlu olması için bazı adımları takip etmek önemlidir. İlk olarak, yeni bir hizmet sağlayıcısı seçerken, kullanıcıların yüksek performansa sahip ve güvenilir bir hizmet sağlayıcısını tercih etmesi önemlidir.

Alan adlarını aktarmadan önce, kullanıcıların web sitesi verilerini ve e-posta hesaplarını yedeklemeleri de önemlidir. Bu, herhangi bir veri kaybını önler ve web sitesinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Web sitesi sahipleri ayrıca, yeni hizmet sağlayıcısına dns kayıtlarını doğru bir şekilde ayarlamayı unutmamalıdır.

Sonuç olarak, Google Domains’in kapatılıp kapatılmayacağına dair kesin bir bilgi olmasa da, kullanıcıların alan adlarını başka bir hizmet sağlayıcısına aktarmaları gerektiğinde bazı SEO uyumlu adımları takip etmeleri önemlidir. Bu adımlar, web sitesinin güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini korumaya yardımcı olacaktır.

Google Domains Varlıkları Squarespace’e Geçiyor

Ucuz, hızlı ve güvenli bir hizmet olan Google Domains’in tüm varlıkları, Squarespace ile Google arasında yapılan anlaşma kapsamında işletmelerin dijital varlık sahibi olmasını sağlayan Squarespace’e devrediliyor.

Bu satın alma işlemi, milyonlarca müşterinin ilk tercihlerinden biri olan Google Domains’te barındırılan yaklaşık 10 milyon alan adını içeriyor.

Google, gelecek aylarda müşterilerin sorunsuz bir geçiş yapmasına yardımcı olmak için Squarespace’e bu süreçte destek vereceğini söyledi.

Squarespace, Fiyatlandırmayı Yenileme İle İlgili Dikkate Alacak

Squarespace, sözleşme şartları gereğince satın alma işleminin kapanmasından sonraki en az 12 ay boyunca mevcut tüm müşterilerin yenileme fiyatını dikkate alacak ve Google Domains müşterilerini Squarespace ile bir web sitesi oluşturmaya ve hizmetin diğer tekliflerine yönelmesini sağlamak için ek teşvikler sağlayacak.

Şirketin alan adlarının sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamak için geçiş sürecinde Google’ın altyapısından yararlanacağı da belirtildi. Bununla birlikte Google Workspace’in uzun bir süredir satıcısı olan Squarespace, en az 3 yıl boyunca doğrudan Google Workspace aboneliği ile alan adı satın alan müşterilere özel alan adı sağlayıcısı olacağı ifade edildi.

Şirket, hizmete Google Domains üzerinden kaydolan Google Workspace müşterilerine faturalandırma ve destek konusunda da yardımcı olacak. Müşteriler istediği zaman hesabında değişiklik yapma hakkına sahip olmaya devam edecek.

Satın Alma İşlemi ve Beklentiler

Satın alma işleminin 2023’ün üçüncü çeyreğinde kapanması bekleniyor. Squarespace, yapılan bu anlaşmanın işine de zaman içinde anlamlı bir katkısı dokunacağını düşünüyor.

Yorum yapın