Giphy’nin Yeni Sahibi Belli Oldu: Meta Zarar Etti!

Giphy, Facebook’un yeni sahibi Meta tarafından olumsuz etkilendi. Dünya genelinde popüler olan animasyonlu görüntü paylaşım platformu, Facebook’un Meta adında yeni bir şirket kurarak yeniden yapılandırılması planlarının bir parçası haline geldi. Bu durum, Giphy kullanıcılarını ve içerik üreticilerini etkilerken, yeni yapılanmaya uyum sağlamak için bazı değişiklikler yapılması gerektiği belirtiliyor. Giphy’nin bu değişikliklere nasıl yanıt vereceği ve Meta’nın onu nasıl kullanacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Giphy’nin Yeni Sahibi Kim Oldu?

Popüler GIF paylaşım platformu Giphy’nin yeni sahibi belli oldu. Platform, Shutterstock tarafından satın alındı. Yield-management hizmeti sunan Shutterstock, Giphy’nin içerik kütüphanesini günlük 1,3 milyardan fazla arama yapılan GIF’ler ve çıkartmalar dahil büyüterek içerik sunmaya devam edecek. Ayrıca Shutterstock ve Giphy’nin birleştirilmesi markalara ve reklamverenlere özel daha etkili çözümler sunulmasına da yardımcı olacak.

Giphy’nin Üzerindeki Etkileri Neler?

Giphy, Meta’nın çatısı altında yer alsa da Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında oldukça popüler bir içerik kaynağı olarak hizmet vermeye devam edecek. Meta ise Giphy içeriğine API sözleşmesi aracılığıyla erişim sağlamaya devam edecek. Ancak, satın alma işlemi Meta’yı büyük bir zarara uğrattı. 400 milyon dolara satın alınan Giphy, 53 milyona satılarak yaklaşık yüzde 87 oranında zarara uğratıldı.

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin Rolü

Satın alım işlemi, Meta’nın kendi isteği ile gerçekleşmedi. Önceden Facebook olarak bilinen Meta, Giphy’yi kendi çatısı altında topladıktan bir süre sonra İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) tarafından satın alımın haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle Giphy’yi satması istendi. Satın alma işleminin 2023’te sona ermesi bekleniyor.

Giphy İçeriği Hangi Sosyal Medya Platformlarında Kullanılıyor?

Giphy içeriği, Meta’nın sosyal medya platformları Facebook, Instagram ve Whatsapp dışında TikTok, Twitter ve Snapchat gibi diğer platformlarda da yaygın olarak kullanılıyor. Özellikle kullanıcıların mesajlaşma uygulamalarında GIF’ler sayesinde alacakları cevaplar da daha eğlenceli hale geliyor.

Yorum yapın