Facebook Ebeveynlere Çocuklarının Kimlerle Konuştuğunu Gösterecek

Facebook, ebeveynlerin çocuklarının kimlerle konuştuğunu görmelerini sağlayacak yeni bir özellik duyurdu. Bu özellik, ebeveynlerin çocuklarının Facebook Messenger’da gerçekleştirdikleri konuşmalara erişim sağlayarak, kiminle iletişim kurduklarını ve neler konuştuklarını gösteriyor. Ebeveynler, çocuklarının güvenliğini sağlamak ve çevrimiçi davranışlarını takip etmek için bu özelliği kullanabilirler. Facebook ayrıca, ebeveynlerin çocukların arkadaş listesini ve paylaşılan içerikleri de görüntülemelerini sağlayacak diğer güvenlik özelliklerini de sunmaktadır. Bu yeni özelliğin ebeveynlerin çocuklarını ve çevrimiçi güvenliğini önemseyen herkesi memnun edeceği umulmaktadır.

Facebook, Çocuklar İçin Yeni Güvenlik Özellikleri Sunuyor

Facebook, ebeveynlere çocuklarının kimlerle mesajlaştığını göstermeye başlıyor. Meta, ebeveynlere çocuklarının Facebook Messenger ve Instagram DM’de kimler ile konuştuğu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayacak yeni güvenlik araçlarını tanıttı.

Ebeveynler, çocuklarının artık Messenger’da ne kadar zaman geçirdiğini görebilecek, çocuklarının başka bir kullanıcıyı engellemeye karar vermesi hâlinde konu hakkında bilgilendirilecek. Ebeveynler artık hangi kullanıcıların (sadece arkadaşlar, arkadaşların arkadaşları ya da hiç kimse) çocuklarına mesaj gönderebildiğini de öğrenebilecek ancak bu ayarı değiştiremeyecekler.

Meta Çocuk Güvenliğine Yönelik Adımlarını Arttırıyor

Meta’nın ebeveynlere sağladığı yeni güvenlik araçları, The Wall Street Journal’ın kötü niyetli kişilerin Instagram’ı çocuklara onlar için uygunsuz olabilecek gönderiler gösterecek şekilde manipüle ettiği ile ilgili iddialarından kısa bir süre sonra tanıtıldı.

Şirket, son güncellemelerin gençlerin çevrim içi ortamda kontrolü elinde tutmasına yardımcı olacağını ve ebeveynlerin gençleri korumak için yeterli donanıma sahip olmalarını sağlayacağını söyledi. Ayrıca bu tür özellikler sunmaya devam etmek için ebeveynler ve uzmanlar ile iş birliği yapmayı sürdüreceğini belirtti.

Meta, İstenmeyen Gönderilere Karşı Önlemler Alıyor

Gizmodo tarafından aktarılan bilgilere göre Meta şu anda Instagram’da kendilerini takip etmeyen kişilerden bir direkt mesaj almadan önce kendisinden izin alınmasını gerektiren bir özelliği de test ediyor. Meta, kullanıcıların istenmeyen görüntü ya da videolar almasını engellemek amacı ile bu izni sadece metinle sınırlandıracak.

Peki, siz güvenlik tarafında yapılan değişiklik ve yenilikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Yorum yapın