E-Postalarda Kullanılan CC Nedir? Ne İşe Yarar?

CC, elektronik posta gönderirken kullanılan bir terimdir. CC, “carbon copy” (karbon kopya) kelimesinin kısaltmasıdır ve Türkçe’ye “örneğin” veya “bilgi için” olarak çevrilebilir. Bu, gönderilen e-postada ana alıcıların yanı sıra başka alıcılara da bir kopya göndermek anlamına gelir.

CC, bir e-posta gönderirken kullanıcılara belirli konularla ilgili bilgi vermek için tercih edilen bir yöntemdir. Bu, e-posta ile ilgili kişilerin, gönderilen e-postanın içeriği ve ne ile ilgili olduğu hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlar. CC ayrıca, belirli kişilerin e-postalardaki bilgilere erişmesini ve bu bilgileri paylaşmasını da kolaylaştırır.

SEO açısından bakıldığında, CC kullanmak, e-posta pazarlama stratejinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. CC’deki kullanıcılar, bir şirketin ürünleri veya hizmetleri hakkında bilgi edinmek isteyen veya bir e-posta kampanyası hakkında bilgilendirme almak isteyen kişiler olabilir. Bu nedenle, CC ile birlikte gönderilen e-postalar, hedef kitlenize erişmenizi ve markanızı daha görünür hale getirmenizi sağlayabilir.

CC Nedir?

E-posta ile ilişkili terimlerin büyük bir kısmının geleneksel postalara dayandığını biliyor muydunuz? Doğru bir tahminde bulundunuz. E-postalarda kullanılan CC, “Carbon Copy” anlamına gelir. Bu, e-postayı gönderen kişinin e-postayı başka bir kişi ya da birden fazla kişiye göndermek istediğinde kullanılır. Birisi CC kısmına başka kişileri eklediğinde e-postayı gönderdiği asıl kişi ya da kişiler de e-postanın başka kimlere gönderildiğini görür. Bu kısım büyük bir çoğunlukla e-postanın başka kimlere gönderileceğinin alıcı tarafından bilinmesi istendiğinde kullanılır. CC’nin kullanım amacı, alıcıların e-postanın başka kimlere gönderileceği hakkında bilgilendirilmesini sağlamaktır.

CC Ne İşe Yarar?

Karbon kopya veya CC, alıcılara kendilerine gönderilen e-postanın başka kimlere gideceğini öğrenmesine yardımcı olur. Bir kullanıcı, herhangi bir internet kullanıcısına e-posta gönderirken eğer “CC” kısmına başka e-posta adreslerini de yazarsa alıcı kısmına yazdığı e-posta adreslerinin sahipleri, e-postanın başka kimler tarafından görüntüleneceğini kolaylıkla öğrenebilir. CC ayrıca alıcının diğer kişiler ile tanışmasını sağlamak için de kullanılabilir. E-postayı alan internet kullanıcısı ile gönderici aynı proje üzerinde çalışıyor ancak aynı projede yer alan diğer kişileri tanımıyorsa, CC ile kendisinin haricinde başka kimlerin projede yer aldığını öğrenebilir. Kritik öneme sahip bir e-posta gönderilirken, e-posta içeriğinde alıcıyı da ilgilendiren bilgiler veya dosyalar yer alıyorsa, CC kullanılabilir. Ancak artık bu sayılanların büyük bir kısmı farklı araçlar kullanılarak yapılmaktadır. Trello ve benzeri araçlar sayesinde proje yönetimlerinde daha hızlı bir yol izlenmektedir, ancak CC hala bu tür amaçlarla kullanılmaya devam edilmektedir.

Yorum yapın