Dwm.exe Nedir? Çalışmayı Durdurursa Ne Yapılmalı?

Dwm.exe Nedir? Çalışmayı Durdurursa Ne Yapılmalı?

Dwm.exe, Windows İşletim Sistemi tarafından kullanılan bir sistem dosyasıdır. Desktop Window Manager (Masaüstü Pencere Yöneticisi) olarak adlandırılan dwm.exe, kullanıcının ekranı etkileşimli hale getirmesine yardımcı olan grafik işlemleri ve bileşenleri yönetir.

Ancak bazı durumlarda dwm.exe, çalışmayı durdurabilir ve bu da sorunlara yol açabilir. Bu sorunları çözmek için, öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Bu genellikle dwm.exe’nin yeniden başlamasına ve sorunun kendiliğinden çözülmesine neden olur.

Ancak bu çözüm işe yaramazsa, Windows’unuzu güncelleştirmeyi, bilgisayarınızda virüs taraması yapmayı veya sistem dosyalarınızı kontrol etmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca, ekran kartınızın sürümünü kontrol etmek ve güncellemek de sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, dwm.exe önemli bir Windows sistem dosyasıdır ve çalışmayı durdurduğunda dikkatli bir şekilde çözülmelidir. Bu adımları takip etmek ve gerekirse bir uzmanlık desteği almak, sorunlarınızı en kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır.

Dwm.exe Nedir?

DWM.exe, Desktop Window Manager (Masaüstü Pencere Yöneticisi) anlamına gelir. Windows’un önemli bir bileşenidir. Görev çubuğunda açık bir programın simgesinin üzerine imleç getirildiğinde görülebilecek ön izlemeler, programlar arasında 3 boyutlu geçiş gibi tüm efektlerini işlemekten sorumludur.

Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve hatta Windows 11 de dahil olmak üzere Windows’un çeşitli sürümlerinde önemli bir rol oynar.

Dwm.exe Virüs mü?

Hayır, Dwm.exe virüs değildir. Orijinal dwm.exe, Microsoft tarafından sunulan işletim sisteminin güvenli bir bileşenidir.

Masaüstü Pencere Yöneticisi olarak bilinen DWM.exe, Windows’un önemli bir parçasıdır ancak bu, performans kaybına neden olmayacağı ya da kötü amaçlı yazılım içermeyeceği anlamına gelmez. Windows’un önemli bileşenleri de kötü amaçlı yazılımlar tarafından taklit edilebilir.

Kötü amaçlı yazılımları geliştiren bilgisayar korsanları, zararlı yazılımın tespit edilmesini engellemek için Windows’ta yerleşik olarak bulunan önemli işlemleri taklit edebilir. Örneğin zararlı yazılım kendisini dwm.exe olarak gizleyebilir.

Bilgisayarınızda Desktop Windows Manager’ı taklit eden bir kötü amaçlı yazılım bulunmadığından emin olmak için bilgisayarınızı virüsten koruma yazılımları ile taramanız gerekir. Bununla birlikte dosya konumunu da kontrol edebilirsiniz.

Dwm.exe Dosya Konumu Nasıl Kontrol Edilir?

 • Windows + Shift + Esc kısayolunu kullanarak görev yöneticisini açın.
 • “İşlemler” kısmından Masaüstü Pencere Yöneticisi’ni (dwm.exe) bulup üzerine sağ tıklayın.
 • “Dosya konumunu aç” seçeneğine basın.
 • Bunun sizi “C:\Windows\System32” yoluna götürüp götürmediğini kontrol edin.

Bu adımlar eğer sizi System32’ye götürmüyorsa burada bir yanlış vardır. Tam aksi bir durum söz konusu ise cihazınız güvendedir.

Dwm.exe Yüksek CPU Kullanımı Neden Kaynaklanır?

Masaüstü Windows Yöneticisi’nin CPU ya da bellek kullanımı eğer çok yüksekse bunun bir virüs olduğunu düşünebilirsiniz. Bu ihtimaller dahilinde olsa da bu tablo çoğunlukla zararlı yazılımdan ötürü ortaya çıkmaz.

Bu işlemin CPU kullanımı özellikle çok fazla program açıldığında artar. Programları kapattıktan sonra daha az CPU kullanmaya başladığı görülecektir.

Dwm.exe Çalışmayı Durdurdu Hatası Nasıl Çözülür?

Bu hata genellikle üç nedenden dolayı meydana gelir. Bunlardan ilki, bozuk sistem dosyalarıdır. Öte yandan kötü amaçlı yazılım da hatanın görülmesinde rol oynayan önemli bir etkendir. Kullanılan üçüncü taraf programlar da Desktop Windows Manager’ın çalışmayı durdurmasına neden olabilir.

1. SFC ve DSIM Komutlarını Kullanın

Hata bozuk sistem dosyalarından kaynaklı olabileceğinden bozuk dosyaları düzeltmek için SFC ve DSIM komutlarını kullanmalısınız. SFC komutunu kullanmak için takip edilmesi gereken adımları uyguladıktan sonra komut istemini yönetici olarak çalıştırıp komut satırına “DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth” komutunu girin.

2. Temiz Önyükleme Yapın

Bazı hizmetler ile üçüncü taraf uygulamalar çakıştığında da sorun ortaya çıkabilir. Masaüstü Windows Yöneticisi’nin doğru bir şekilde çalışmasını sağlamak için temiz önyükleme yapabilirsiniz. Bunun için şu adımları izleyin:

 • Windows + S tuşlarına basarak arama penceresini açın.
 • Arama kutusuna “msconfig” yazın.
 • Sistem Yapılandırması’nın üzerine tıklayın.
 • Seçmeli Başlangıç’ı seçin.
 • “Hizmetler” sekmesine gidin.
 • Tüm Microsoft hizmetlerini gizleyip tümünü devre dışı bırakın.
 • Bilgisayarı yeniden başlatın.

3. Bilgisayarı Virüsten Koruma Yazılımı ile Tarayın

Bu hatanın başka bir çözüm yolu da iyi bir antivir

Yorum yapın