Bilmeniz Gereken 5 Microsoft Build Duyurusu

Bu yılki Microsoft Build Konferansı oldukça heyecan vericiydi ve birçok önemli duyuru yapıldı. Makine öğrenimi, yapay zeka, bulut teknolojileri ve daha birçok konuda gelişmeler duyuruldu. Bu yazıda, sizin için Bilmeniz Gereken 5 Microsoft Build Duyurusu’nu derledik. Bu duyurular, ürün geliştiricileri, uygulama geliştiricileri ve teknoloji tutkunları için büyük bir fırsat sunuyor. Konferans boyunca yapılan duyurular arasında Azure Quantum, Microsoft Power Platform, Windows Terminal ve daha pek çok önemli duyuru yer almaktadır. Makine öğrenimi ve yapay zeka konusunda güncellemeler de oldukça ilgi çekiciydi. Bu yazıda, Microsoft Build Konferansı’nda yapılan duyuruları keşfetmek için daha fazla okuyun.

Microsoft Build Etkinliğinde Öne Çıkan 5 Duyuru

Bu hafta Microsoft için büyük bir hafta oldu. Şirket, 2019’dan bu yana ilk kez katılımcıları bir araya getiren yıllık Build geliştirici etkinliğine ev sahipliği yaptı. Sadece bu da değil, şirket aslında etkinlikte oldukça ilginç duyurular yaptı. Etkinlikte bilmeniz gereken birçok şey vardı. Şimdi sizlerle Microsoft Build etkinliğinde öne çıkan 5 duyuruyu paylaşacağız. Haydi başlayalım.

1- Yardımcı Windows Pilotu

Microsoft, bu yıl Copilot markasını önemli ölçüde genişletiyor. Microsoft Build etkinliğinde şirket nihayet bunun Windows’a geldiğini duyurdu ve masaya daha da fazla yetenek getirdi. Windows Copilot, Bing Chat gibi deneyimlerle aynı omurga üzerine kuruludur. Bu, Bing’e sorabileceğiniz tüm soruları ona da sorabileceğiniz anlamına gelir.

Farklı bir ülkede saatin kaç olduğunu öğrenmek veya daha karmaşık bir sorunun yanıtını almak istiyorsanız, Windows Copilot size yardımcı olacaktır. Ancak Windows’ta yerleşik olmak, çok daha fazlasının olduğu anlamına gelir. Örneğin; Windows Copilot, sistem ayarlarını değiştirmek için kullanılabilir. Copilot’tan odaklanmanıza yardım etmesini isterseniz, bir odaklanma oturumu başlatmayı ve bilgisayarınızı karanlık moda geçirmeyi önerebilir. Ayrıca iki uygulamayı yan yana çekmesini de isteyebilirsiniz.

Daha da etkileyici olanı, Windows Copilot panonuzdaki içerikle çalışabilir, kopyaladığınız bir metni yeniden yazabilir, kişilerinize bir görüntü gönderebilir ve benzeri işlemler yapabilir. Windows Copilot Haziran’da Windows Insiders ile piyasaya sürülecek.

2- Bing, ChatGPT’ye Geliyor

Microsoft için özellikle önemli olan bir başka büyük haber de Bing’in ChatGPT’ye varsayılan arama motoru olarak gelmesidir. ChatGPT, tartışmasız şu anda piyasadaki en popüler yapay zekasıdır modelidir. Ancak bir arama motorunun eksikliği nedeniyle biraz eksik kalmıştır. Bu da Bing’in yapabileceği gibi gerçek zamanlı olarak yeni bilgiler elde edememesine neden oluyordu.

Bing’i getirmek, ChatGPT kullanıcıları için yeni özellikler sağlarken, arama motorunun popülaritesini de artıracak. Yardımcı yapay zekayı herkes için daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirmede büyük bir adımdır. Microsoft ve OpenAI (ChatGPT’nin arkasındaki şirket) de eklentiler için ortak bir platform kullanıyor. Bu nedenle hem Bing Chat hem de ChatGPT’nin yetenekleri art arda gelişecek.

3- Yeniden Tasarlanmış Dosya Gezgini

Microsoft aslında bunu duyurmadı veya bununla ilgili hiç konuşmadı. Ancak şirket bize Windows 11’de yeniden tasarlanan Dosya Gezgini’ne yepyeni bir bakış gösterdi. Daha önce bununla ilgili raporlar olsa da bu ilk resmi görünüm bize yeni Dosya Gezgini’nin Windows 11 ile daha da uyumlu bir tasarım diline sahip olacağını gösterdi.

Adres ve arama çubukları daha modern bir görünüme sahip ve sekmenin hemen altında yer alıyor. Bar, dosya ve klasör eylemleri ise bunun altına taşınmış olarak görüyor. Kısa teaser, Windows 11 tasarım dilini de takip eden gezinme bölmesi için yeni bir görünüm de gösterdi. Ayrıca ana sayfada ve halihazırda Windows Insiders ile test edilmekte olan yeni Galeri görünümünde önerilen dosyalar ortaya çıktı. Yine de, tasarım değişikliklerinin geri kalanının ne zaman halka açık hale geleceğini hala bilmiyoruz.

4- İyileştirilmiş Uygulama Geri Yüklemesi

Windows, uygulamalarınızı önceki bir cihazdan geri yükleme konusunda hiçbir zaman iyi olmamıştı. Ancak duyurularının bir parçası olarak Microsoft, bu cephede bazı iyileştirmeler yapıldığını açıkladı. Gelecekteki bir güncellemeyle, Microsoft Mağazası artık yalnızca uygulamalarınızı önceki bir cihazdan geri yüklemek

Yorum yapın