Behzat Ç. İzleme Sırası Nedir?

Behzat Ç. İzleme Sırası Nedir? Merak edenler için, Behzat Ç. dizisi izleme sırası hakkında bilgiler sunacağız. Behzat Ç. Türk televizyon tarihinde izleyicileri etkileyen ve beğenilen bir polisiye-dram dizisidir. Dizi, suç üzerine odaklanır ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği’nde görevli Başkomiser Behzat Ç.’nin olayları çözme sürecini takip eder.

Behzat Ç. dizisi, toplamda 96 bölüm ve 2 sezon olarak yayınlanmıştır. İzlemeye başlamadan önce izleme sırasına mutlaka dikkat etmek önemlidir. İzleme sırası şu şekildedir:

1. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2008)
2. Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (2011)
3. Behzat Ç. Ankara Yani Veda (2013)
4. Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Film) (2011)

Dizinin belirli bir süre sonra yayından kalkması ve daha sonra yeniden başlaması, birkaç yıl ara dönemiyle izleyicileri heyecanlandırmıştır. Bu nedenle izleme sırasına dikkat ederek, karakterlerin gelişimini ve hikayenin akışını takip etmek önemlidir.

Behzat Ç. dizisi, karmaşık soruşturmaları, derinliği olan karakterleri ve Türk polisiye edebiyatının etkileyici atmosferini yansıtmasıyla Türk televizyon tarihinde önemli bir yer tutar. Eğer suç, polisiye ve dram türünde güçlü bir dizi arıyorsanız, Behzat Ç.’yi kesinlikle izlemelisiniz. İzleme sırasına dikkat ederek, bu başarılı dizinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Behzat Ç. İzleme Sırası Nasıl Olmalıdır?

“Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” ismi ile 2010 yılında yola çıkan dizi çok kısa süre içinde büyük bir hayran kitlesi edindi. Ana dizinin yanı sıra birkaç filmle de izleyicileri ile buluşan Behzat Ç. iki kez yeniden başladıktan sonra elbette Behzat Ç. izleme sırası da çok fazla merak edilmeye başlandı.

Televizyon dizisi olarak çıktığı yolculukta “Her Temas İz Bırakır” adlı romanına dayanılarak ilerlenen dizinin final bölümü yayımlandıktan sonra araya uzun bir zaman girdi. Bu aradan sonra dizi iki kez yeniden başladı ama bu sefer öncekinden farklı olarak seyircilere televizyondan değil, dijital yayın platformundan ulaşıldı.

Dijital yayın platformunda yayımlanan ilk sezondan sonra ne yapım ekibinden ne dijital yayın platformundan herhangi bir açıklama gelmedi. Daha sonra dizinin bir şekilde iptal edildiği ortaya çıktı. Daha sonra yine Behzat Ç. evreninden bir karakter olan Ercüment Çözer karakterine özel bir spin-off dizisi geldi.

Bu dizi ile inanılmaz bir başarı yakalandıktan sonra Behzat Ç. yeniden çekilmeye başlandı. Bu dizinin adı ise “Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi” oldu.

Bu bilgiler ışığında anlaşılacağı üzere daha önce hiç Behzat Ç. izlememiş bir kişinin bu evrene nereden başlayacağı öğrenme süreci oldukça karmaşık olabilir. Neyse ki aşağıda yer alan sıralamayı takip ederek Türkiye’nin en çok sevilen polisiye dizisini hangi sırayla izleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Behzat Ç. İzleme Sırası:

  1. Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (2010)
  2. Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Film / 2011)
  3. Behzat Ç. Ankara Yanıyor (Film / 2013)
  4. Behzat Ç. BluTv (2019)
  5. Saygı (2020)
  6. Behzat Ç. Çekiç ve Gül (2022)

Behzat Ç. yolculuğumuz ilk olarak “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi” ile başlıyor. Bu evrene ilk kez bakış atacak olanların cinayet büro ve başta Behzat Ç. olmak üzere dizideki tüm önemli karakterler hakkında bilgi edinmesi için ilk olarak televizyon dizisini izleyip bitirmesi gerekiyor.

İlginizi çekebilir;  Zihin Haritası Nedir, Nasıl Yapılır?

Daha sonra “Seni Kalbime Gömdüm” filmini izleyebilirsiniz. Bu filmin aslında ana dizi ile önemli bir bağlantısı yoktur. Dolayısı ile ister dizi bitmeden ister dizi bittikten sonra seyredebilirsiniz ama “Ankara Yanıyor” filmi için aynısını söylemek mümkün değildir.

Bu film sadece televizyon dizisi bittikten sonra izlenmelidir çünkü Behzat karakterinin arabası ile çıktığı yoldan sonrasını işliyor.

Aradan yıllar geçtikten sonra Behzat Ç. bir dijital yayın platformu olan BluTV’de yeniden başladı. Burada yayın hayatı toplamda 1 yıl sürdü. Daha sonra Saygı isimli spin-off dizisi çıktı fakat burada bir parantez açmak gerekiyor: Bu dizideki Ercüment Çözer karakteri ile Behzat Ç. dizisindeki Ercüment Çözer aynı kişiler değildir.

Evet, kişilik ve düşünce biçimi bakımından bakıldığında size Ercüment olduğunu hissettiriyor ama Nejat İşler’in dizide Behzat’a yaptığı alaylı göndermenin haricinde Behzat Ç. dizisindeki karakter ile hiçbir ilgisi bulunmuyor.

Son olarak Çekiç ve Gül’ü izleyebilirsiniz. Bu dizi, televizyon dizisi ile bağlantılı olsa da 2019 yılında BluTV’de yayımlanan dizi ile hiçbir alakası yokmuş gibi görünüyor. Esasında dizi Çekiç ve Güç romanına dayansa da evrene sadık izleyicilere saygı yinelemesi eksik edilmiyor.

Yorum yapın