Android ve iOS Cihazlarda WhatsApp Sohbet Kilidi Nasıl Yapılır?

WhatsApp, günümüzün en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ancak, özel mesajlarınızı koruma altına almak istiyorsanız, WhatsApp sohbet kilidi özelliğini kullanabilirsiniz. Android ve iOS cihazlarınızda WhatsApp sohbet kilidi nasıl yapılır? Sorunsuz bir şekilde uygulamanız için özetlenmiş bir adım kılavuzu sizleri bekliyor.

WhatsApp Sohbet Gizleme Özelliği Nedir?

WhatsApp, dünyada en çok kullanılan sohbet uygulamalarından biridir ve her geçen gün yeni özellikler getirmeye devam ediyor. Kullanıcıların talepleri doğrultusunda bir yeni özellik daha çıkardı: WhatsApp sohbet gizleme özelliği.

Bu özellik, belirli sohbetleri gizli tutmak için temel olarak güvenli bir klasör oluşturur. Bu sohbetleri parmak izinizle kilitleyebilir ve kilidini açabilirsiniz. WhatsApp sohbetleri bu sayede güvenli bir klasörde kilitlenebilir ve gizlenebilir. Kilitli sohbetlerin mesaj içerikleri de bildirimlerde görünmeyecek. Ayrıca, WhatsApp’ta bu sohbetleri yalnızca siz kilitleyebilir ve kilidini açabilirsiniz.

Yeni Özellik Android Cihazlara Gelmeye Başladı

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından duyurulan WhatsApp’ın ‘Sohbet Kilidi’, “samimi konuşmalarınızı” yalnızca sizin erişebileceğiniz güvenli bir klasörde tutmanıza izin verecek. WhatsApp, kilitli sohbetlerin içeriğini de bildirimlerde gizleyecek. Bu özellik kısa bir süre önce beta olarak görüldü ve artık Android cihazlarda kullanıcıya sunulmaya başlandı. iOS cihazlar için çok yakın zamanda çıkacağı ifade edildi.

İşte Android ve iOS Cihazlarda WhatsApp Sohbet Kilidini Kullanma Yönetimi

Sohbet kilitleme özelliği, sohbet bilgileri bölümünde bulunabilir. Güncel bir WhatsApp sürümüne sahip değilseniz, lütfen en son sürümü yükleyin. Sohbet kilidini etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Kilitlemek istediğiniz belirli bir sohbet varsa açın, bilgi bölümüne gidin, aşağı kaydırın ve ‘sohbet kilidi’ seçeneğini tıklayın.
  2. Ardından, sohbeti parmak izinizle kilitlemeniz için bir istem alacaksınız. Bundan sonra sohbet, uygulamadaki güvenli klasöre taşınacaktır.
  3. Ne zaman sohbeti açmak isterseniz, klasöre dokunun ve sohbetinizi seçin. Parmak izinizle kilidini açabilirsiniz.

Mesaj İçerikleri ve Bildirimler Görünmez

Bu özellik, esas olarak sohbet listenizde arşivlenmiş sohbetlere benzer şekilde ayrı bir “kilitli sohbetler” klasörü oluşturur. Burada kilitli tutmaya karar verdiğiniz tüm sohbetler saklanır ve sohbet listenizde görünmez. Bu kilitli sohbetler klasörü, yalnızca cihaz şifreniz veya biyometrik doğrulama (parmak izi) ile açılabilir. Mesajların içerikleri de bildirimlerinizde görünmez.

WhatsApp ayrıca önümüzdeki aylarda bu özellik için daha fazla seçenek eklemeyi planlıyor. Bunlardan biri, eşlik eden cihazlar için sohbetleri kilitleme ve sohbetleriniz için özel bir şifre oluşturma yeteneğidir. Bu sayede, telefonunuz için kullandığınız şifreden farklı olarak, benzersiz bir şifre kullanabileceksiniz.

İlginizi çekebilir; 
Telegram sesli sohbet özelliğini getiriyor

Yorum yapın