AI Müzikler Grammy Ödülü Kazandıramayacak

AI, yani yapay zeka, günümüzde müzik dünyasında önemli bir role sahip olsa da, Grammy gibi prestijli bir ödülü kazandırması oldukça zor görünüyor. Bu ödül, bir yapay zeka tarafından üretilen müziklerin, duygusal ve yaratıcı bir şekilde insanlarla bağ kurabilen gerçek müziklere denk gelmesini gerektiriyor. Yapay zeka, müzik üretme sürecinde belirli bir kalıba ve programlamaya dayandığı için, özgünlük ve içsel duygusal ifade yönünden sınırlı olabilir. Bununla birlikte, yapay zeka, müzisyenler ve yapımcılar için bir araç olarak hizmet edebilir ve onları ilham verebilir. Ancak, gerçek bir müzikal deneyim sağlama ve Grammy gibi bir ödülü kazandırma konusunda, şu an için insan yaratıcılığı ve ifadesinin üstünlüğü geçerlidir.

AI Müzikler Grammy Ödülü Getirmeyecek

AI müzikler her ne kadar gelecek vadetse de en azından yakın bir zamanda Grammy ödüllü kazandıracak gibi görünmüyor.

Recording Academy CEO’su Harvey Mason Jr., bu hafta yapmış olduğu açıklamada organizasyonun yapım aşamasında sadece küçük yapay zeka dokunuşları olan müziklerin dikkate almasına rağmen yalnızca büyük bir kısmı insan üretimi olan şarkılara ödül verileceğini söyledi.

Yapay Zeka İçeren Müzik ve İçerikler Dikkate Alınacak

Mason, yapay zeka üretimi olan müzik ve içeriklerin sunulmasına izin verileceğini ancak Grammy ödüllerinin yalnızca uygun kategorilerde yaratıcı eserler sunarak katkıda bulunan ve gerçekten insan olan sanatçılara verileceğini ifade etti.

Şarkı sözleri eğer yapay zeka tarafından seslendiriliyorsa ya da müzik yapay zeka tarafından oluşturulmuşsa bunun üzerinde düşünüleceğini belirten Mason, şarkı sözü söz konusu olduğunda burada sözün insan tarafından yazılmış olması gerektiğinin önemini vurguladı.

Açıklamaya göre bu aynı zamanda performans tarafında da geçerli olacak. Grammy ödüllerine layık sadece bir insan sanatçı düşünülebilir. Şarkının sözlerini ya da müziğini eğer yapay zeka yapmışsa burada bir seçim yapmak ve insan sanatçılara odaklanmak gerekiyor.

Telif Hakkı İhtarı Sonrası Detaylar Ortaya Çıktı

Bu ifadeler, telif hakkı ihtarı sonrasında yayından kaldırılan ama bundan önce viral hâle gelen sahte “Heart on My Sleeve” şarkısının ödülü kazanmak için uygun olmadığı anlamına geliyor.

Sanatçılar Yapay Zekanın Kullanımını Destekliyor

Bütün bunlar bir kenara, yapay zekanın müzik sektöründe aktif olarak kullanılmasını destekleyen sanatçılar da yok değil. Örneğin Grimes, yapay zeka sanatçıları ile gelirinin yüzde 50’sini paylaşacağını söylemişti.

Yorum yapın